Zajímavosti

Od roku 2024 by měly úřady přestat vydávat velké technické průkazy

Od roku 2024 by měly úřady přestat vydávat velké technické průkazy. Více údajů by mělo být zapsáno v osvědčení o registraci vozidla, tedy v takzvaném „malém techničáku“. Počítá s tím novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, kterou ve čtvrtek schválil Senát.

Již vydané technické průkazy se rušit nebudou a zůstávají v platnosti. Nahrazovány budou postupně od začátku roku 2024 v okamžiku, kdy bude třeba v registru provést nějaký úkon, jako je přepis vozidla a podobně. Pro nově registrovaná vozidla bude od tohoto termínu vydáván pouze jediný doklad.
Občané i firmy si budou moci podle novely při pořízení nového auta rezervovat měsíc předem na úřadech registrační značky. Především firmám to umožní vyřizovat si potřebná povolení ještě předtím, než úřad zapíše vozidlo do registru. Žádosti o tento zápis do registru by také mohlo být možné podávat elektronicky.
Platnost evidenční kontroly aut se navíc prodlouží z nynějších 30 dnů na rok.
Další z novinek, kterou zákon zavádí, jsou povinné technické kontroly pro historická vozidla. Zatímco nyní způsobilost k provozu a historickou původnost posuzovali v rámci testací vyškolení komisaři na základě potvrzení odborných servisů každé dva roky, nově budou majitelé veteránů absolvovat prohlídky na STK, a to v pětiletých periodách.