Zajímavosti

Platnost technických prohlídek vozidel se prodlužuje o deset měsíců

V sobotu vstoupí ve státech Evropské unie v platnost opatření, které prodlužuje platnost propadlých řidičských průkazů a technických kontrol o deset měsíců. Nová úprava se týká dokladů, které propadly (nebo propadnou) v období od 1. září 2020 do 30. června 2021.

Evropské opatření Omnibus II navazuje na podobný eurounijní program Omnibus I pro období od 1. února do 31. srpna loňského roku. Deset měsíců si motoristé mohou připočítat od data propadnutí dokladu. Zpětná platnost k loňskému září se týká především propadlých řidičských průkazů, na které se dosud vztahoval šestiměsíční národní pardon; s takovými průkazy ale nebylo možné vyjet do zahraničí.

Pokud jde o technické kontroly, žádný národní pardon neexistoval, proto dosud platilo, že s propadlou TK se nesmí jezdit. Po 6. březnu ale lze bez nebezpečí pokuty vyjet s propadlou kontrolou a jezdit takto deset měsíců od data propadnutí.

„V současné situaci je důležité, aby lidé mohli ještě více omezit své kontakty a mimo domov řešili opravdu jen to nejnutnější. K tomu nám pomůže i toto nedávno přijaté nařízení, které bude možné v různých oblastech dopravy u nás využívat,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček.

Doplnil nicméně, že úřady i STK zůstávají otevřeny, takže lze v případě potřeby služby využít a kontrolou projít. Ministerstvo to dokonce doporučuje. „Opatření má pomoci zejména těm, kteří se cítí zdravotně ohroženi, museli by cestovat mezi okresy, jsou v zahraničí, mají auto v depozitu a podobně,“ sdělilo MD.

Prodloužení platnosti se týká vedle řidičských průkazů a pravidelných technických prohlídek také průkazů profesní způsobilosti řidiče, licencí strojvedoucích nebo průkazů vůdců plavidel. Doklady již jednou prodloužené se i nyní mohou znovu prodloužit, a to buď do 1. července 2021 nebo o 6 měsíců, pokud prodloužená platnost vyprší po datu 1. července 2021.