Zajímavosti

Čištění klimatizace OZONEM

Ozonové čištění

Ozonové čištění je technologie  dezinfekce autoklimatizace. Ozon se řadí mezi nejsilnější dezinfekční a oxidační činidla. Rychle a spolehlivě ničí také velmi odolné druhy nebo formy patogenních mikroorganizmů, které chlor a jiné dezinfekční prostředky nejsou schopny inaktivovat za přijatelných podmínek. Neexistuje žádný virus či bakterie odolávající ozónu. K dezinfekci ozónem dochází prasknutím buněčné stěny.

Ozón je nestabilní formou kyslíku, a proto musí být připravován přímo na místě použití. Generátor produkuje ozon v tichém elektrickém výboji z kyslíku přítomného ve vzduchu. Kromě ničení bakterii, tato dezinfekce jako jediná účinně eliminuje i pachy jiného typu.

Přístroj vyrábí ozon ze vzduchu. Výhodou tohoto generátoru je, že po aplikaci je ještě 24 hodin cítit typická vůně ozonu.

Díky svým vlastnostem je ozon až 3000 krát účinnější než chlor a likviduje i ty patogeny, které jsou vůči chlorovým přípravkům odolné. Kromě jiného proniká plynný ozon do všech koutů a skulin i do pórů všech materiálů (stroje, zařízení, textilie, ...).

Likvidace pachů je založena na jednoduchém principu spočívajícím v odstranění látek způsobujících zápach. K tomu dochází tzv. oxidací, kdy ozon reaguje s těmito látkami velmi efektivně.

Ozonizace je 100% účinná plně ekologická metoda, která nezanechává žádný zbytkový produkt. Využívá v průmyslu, zemědělství, k úpravě vody, likvidaci pachů, sterilizaci objektů a nyní také k čištění autoklimatizací. Ozon se běžně vyskytuje v přírodě a v přiměřených dávkách je zdraví prospěšný. Nedá se skladovat a musí být vyráběn přímo na místě. Ozon je nejsilnější přírodní oxidační činidlo (asi 3000 krát rychlejší než chlór). Neexistuje žádný virus ani bakterie odolávající ozonu (účinně ničí plísně, roztoče, alergeny). Odstraňuje původce zápachu (cigaretový kouř, zatuchlost). Ozon zápach nemaskuje, ale trvale odstraňuje. Zvládne tedy to, co ostatní dezinfekční spreje nedokáží. Je ideální pro alergiky a astmatiky.